2005-06 Boys / Girls West-Central - Southwest 4A Basketball Tournament
   
                      
    
A Look Back:
2004-05 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2003-04 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2002-03 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2001-02 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2000-01 West Central Tournament

Updated: March 4, 2006


2006 4A State Brackets

BOYS SEEDS TO STATE--
1) South Kitsap (24-1)
2) Curtis (23-2)
3) Kentwood (21-4)
4) Prairie (16-9)
5) Bellarmine Prep (16-9)
6) Evergreen (18-8)
7) Gig Harbor (19-6)
8) Mount Tahoma (17-7)
GIRLS SEEDS TO STATE--
1) Lincoln (24-1)
2) Prairie (23-2)
3) Kentwood (23-3)
4) Mount Tahoma (19-6)
5) Auburn-Riverside (20-5)
6) Puyallup (21-3)
7) Bellarmine Prep (16-9)
8) Gig Harbor (19-6)


BOYS
 FIRST ROUND - February 22 (at higher seed)
 Game 1: at Mount Tahoma 49 Puyallup 47
 Game 2: at Prairie 82 Bellarmine Prep 72
 Game 3: at Central Kitsap 52 Kentridge 44
 Game 4: at Curtis 67 Evergreen 53
 Game 5: at Kentwood 62 Gig Harbor 44
 Game 6: at Foss 56 Tahoma 53
 Game 7: at Federal Way 81 Mountain View 55
 Game 8: at South Kitsap 77 Decatur 60

 QUARTERFINALS - Winner's Bracket - February 24
 Game 9: Prairie 66 Mount Tahoma 55
 Game 10: Curtis 71 Central Kitsap 61
 Game 11: Kentwood 50 Foss 40
 Game 12: South Kitsap 62 Federal Way 56

 QUARTERFINALS - Loser's Bracket - February 24
 Game 13: Bellarmine Prep 66 Puyallup 57 (loser out)
 Game 14: Evergreen 66 Kentridge 64 (loser out)
 Game 15: Gig Harbor 69 Tahoma 62 (loser out)
 Game 16: Mountain View 53 Decatur 51 (loser out)

 SEMIFINALS - February 28 at Puyallup HS
 Game 17: Curtis 75 Prairie 65 (both to state)
 Game 18: South Kitsap 66 Kentwood 55 (both to state)

 SEMIFINALS - March 1
 At Foss HS--
 Game 19: Bellarmine Prep 72 Federal Way 70 (#5 to state, loser out)
 Game 20: Evergreen 51 Foss 48 (#6 to state, loser out)

 At Bremerton HS--
 Game 21: Gig Harbor 55 Central Kitsap 45 (#7 to state, loser out)

 At Mount Tahoma HS--
 Game 22: Mount Tahoma 86 Mountain View 64 (#8 to state, loser out)

 FINALS - March 4 at Puyallup HS
 Game 23: Kentwood 66 Prairie 57 (#3, #4 to state)
 Game 24: South Kitsap 79 Curtis 64 (#1, #2 to state)



GIRLS
 FIRST ROUND - February 23 (at higher seed)
 Game 1: at Gig Harbor 66 Bethel 45
 Game 2: at Prairie 61 Capital 33
 Game 3: at Central Kitsap 53 Federal Way 34
 Game 4: at Kentwood 58 Battle Ground 28
 Game 5: at Puyallup 62 Bellarmine Prep 53
 Game 6: at Mount Tahoma 68 Enumclaw 44
 Game 7: at Auburn-Riverside 78 Skyview 68
 Game 8: at Lincoln 77 Kentridge 22

 QUARTERFINALS - Winner's Bracket - February 25
 Game 9: Prairie 64 Gig Harbor 37
 Game 10: Kentwood 59 Central Kitsap 35
 Game 11: Mount Tahoma 65 Puyallup 51
 Game 12: Lincoln 48 Auburn-Riverside 47

 QUARTERFINALS - Loser's Bracket - February 25
 Game 13: Capital 52 Bethel 42 (loser out)
 Game 14: Battle Ground 55 Federal Way 40 (loser out)
 Game 15: Bellarmine Prep 38 Enumclaw 31 (loser out)
 Game 16: Skyview 57 Kentridge 37 (loser out)

 SEMIFINALS - March 1 at Puyallup HS
 Game 17: Prairie 69 Kentwood 53 (both to state)
 Game 18: Lincoln 59 Mount Tahoma 56 (both to state)

 SEMIFINALS - March 2
 At Foss HS--
 Game 19: Auburn-Riverside 65 Capital 57 (#5 to state, loser out)
 Game 20: Puyallup 48 Battle Ground 34 (#6 to state, loser out)

 At Mount Tahoma HS--
 Game 21: Bellarmine Prep 64 Central Kitsap 58 (#7 to state, loser out)
 Game 22: Gig Harbor 41 Skyview 36 (#8 to state, loser out)

 FINALS - March 4 at Puyallup HS
 Game 23: Kentwood 48 Mount Tahoma 44 (#3, #4 to state)
 Game 24: Lincoln 54 Prairie 40 (#1, #2 to state)

 


Return to South Kitsap Wolves Main Page