2006-07 Boys / Girls West Central District 4A Basketball Tournament
Updated: February 24, 2007
  
                      
    
A LOOK BACK:
2005-06 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2004-05 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2003-04 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2002-03 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2001-02 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2000-01 West Central Tournament


2007 4A State Tournament Brackets

Past District Champions


BOYS
 FIRST ROUND - February 15
 Game 1: at Curtis 65 Foss 50
 Game 2: at Mount Tahoma 75 Puyallup 45
 Game 3: at Bethel 54 Lincoln 47
 Game 4: Kentwood 45 at South Kitsap 39
 Game 5: at Bellarmine Prep 77 Todd Beamer 60
 Game 6: at Decatur 65 Tahoma 51
 Game 7: at Federal Way 76 Gig Harbor 56
 Game 8: at Kentridge 54 Stadium 33

 QUARTERFINALS - Winner's Bracket February 17
 Game 9: Curtis 63 Mount Tahoma 50
 Game 10: Bethel 58 Kentwood 44
 Game 11: Decatur 75 Bellarmine Prep 68
 Game 12: Federal Way 57 Kentridge 45

 QUARTERFINALS - Loser's Bracket February 17
 Game 13: Foss 66 Puyallup 61 (loser out)
 Game 14: Lincoln 71 South Kitsap 38 (loser out)
 Game 15: Tahoma 59 Todd Beamer 47 (loser out)
 Game 16: Gig Harbor 64 Stadium 52 (loser out)

 SEMIFINALS - February 21
 Game 17: Bethel 59 Curtis 49 (both to state)
 Game 18: Decatur 67 Federal Way 64 (both to state)

 Game 19: Kentridge 65 Foss 47 (loser out)
 Game 20: Lincoln 64 Bellarmine Prep 50 (loser out)
 Game 21: Kentwood 47 Tahoma 44 (loser out)
 Game 22: Mount Tahoma 67 Gig Harbor 63 (loser out)

 FINALS - February 23 & 24
 Game 23: Kentridge 69 Lincoln 62 (winner #5 to state, loser out)
 Game 24: Kentwood 74 vs Mount Tahoma 54 (winner #6 to state, loser out)
 Game 25: Federal Way 71 Curtis 67 (2OT) (winner #3, loser #4 to state)
 Game 26: Decatur 64 Bethel 58 (winner #1, loser #2 to state)

 
GIRLS
 FIRST ROUND - February 14
 Game 1: Central Kitsap 58 at Bethel 56 (OT)
 Game 2: Rogers 63 at Foss 54
 Game 3: Gig Harbor 59 at Tahoma 57
 Game 4: at Mount Tahoma 89 Kentridge 55
 Game 5: Kentlake 49 at Lincoln 37
 Game 6: at Graham Kapowsin 52 Puyallup 33
 Game 7: Bellarmine Prep 43 at Federal Way 39 (OT)
 Game 8: at Kentwood 75 Olympia 29

 QUARTERFINALS - Winner's Bracket February 16
 Game 9: Central Kitsap 57 Rogers 55
 Game 10: Mount Tahoma 82 Gig Harbor 46
 Game 11: Kentlake 71 Graham Kapowsin 55
 Game 12: Kentwood 73 Bellarmine Prep 33

 QUARTERFINALS - Loser's Bracket February 16
 Game 13: Bethel 60 Foss 45 (loser out)
 Game 14: Tahoma 49 Kentridge 48 (loser out)
 Game 15: Puyallup 49 Lincoln 40 (loser out)
 Game 16: Federal Way 45 Olympia 31 (loser out)

 SEMIFINALS - February 20
 Game 17: Mount Tahoma 68 Central Kitsap 33 (both to state)
 Game 18: Kentwood 80 Kentlake 32 (both to state)

 Game 19: Bellarmine Prep 53 Bethel 36 (loser out)
 Game 20: Graham Kapowsin 46 Tahoma 43 (loser out)
 Game 21: Puyallup 45 Gig Harbor 34 (loser out)
 Game 22: Rogers 56 Federal Way 55 (loser out)

 FINALS - February 22 & 24
 Game 23: Bellarmine Prep 70 Graham Kapowsin 65 (OT) (winner #5 to state, loser out)
 Game 24: Puyallup 54 Rogers 41 (winner #6 to state, loser out)
 Game 25: Kentlake 55 Central Kitsap 39 (winner #3, loser #4 to state)
 Game 26: Kentwood 81 Mount Tahoma 69 (winner #1, loser #2 to state)

 

Return to South Kitsap Wolves Main Page