2009-10 Boys & Girls West Central District 4A Basketball Tournament

  
                      
    
A LOOK BACK:
2008-09 West Central District Tournament
2007-08 West Central District Tournament
2006-07 West Central District Tournament
2005-06 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2004-05 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2003-04 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2002-03 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2001-02 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2000-01 West Central District Tournament

Past 4A West Central District Champions

Return to South Kitsap Wolves Main Page



*Mount Tahoma - Auburn Riverside boys score not reported to the media by school officials


BOYS TOURNAMENT
 
FIRST ROUND - February 17

 Game 1: at Kentwood 55 Gig Harbor 43
 Game 2: at Decatur 70 Olympia 67 (OT)

 Game 3: Todd Beamer 56 at Curtis 52
 Game 4: at Lincoln 67 Auburn 61
 Game 5: at Wilson 56 Auburn Riverside 49
 Game 6: at Puyallup 68 Mount Tahoma 66
 Game 7: at Bellarmine Prep 62 Kentridge 59 (2OT)
 Game 8: at Federal Way 82 Bethel 37

 QUARTERFINALS - Winner's Bracket February 19
  Game 9: Decatur 60 Kentwood 44
  Game 10: Lincoln 66 Todd Beamer 54
  Game 11: Wilson 52 Puyallup 47
  Game 12: Federal Way 57 Bellarmine Prep 53

 QUARTERFINALS - Loser's Bracket February 19
  Game 13: Gig Harbor 57 Olympia 54 (loser out)
  Game 14: Auburn 72 Curtis 59 (loser out)
  Game 15: Mount Tahoma beat Auburn Riverside* (loser out)
  Game 16: Kentridge 83 Bethel 59 (loser out)

 SEMIFINALS - February 23
  Game 17: Lincoln 57 Decatur 49 (both to state)
  Game 18: Federal Way 67 Wilson 47 (both to state)

  Game 19: Gig Harbor 35 Bellarmine Prep 27 (loser out)
  Game 20: Auburn 63 Puyallup 57 (loser out)
  Game 21: Todd Beamer 56 Mount Tahoma 55 (loser out)
  Game 22: Kentwood 74 Kentridge 54 (loser out)

 FINALS - February 26
  Game 23: Auburn 66 Gig Harbor 53 (#5 to state, loser out)
  Game 24: Kentwood 58 Todd Beamer 39 (#4 to state, loser out)
  Game 25: Decatur 54 Wilson 51 (#3, #6 to state)
  Game 26: Lincoln 59 Federal Way 56 (#1, #2 to state)



 
GIRLS TOURNAMENT
 
FIRST ROUND - February 18

 Game 1: at Kentwood 60 Central Kitsap 46
 Game 2: at Rogers 68 Wilson 66 (OT)
 Game 3: Kentlake 30 at Bethel 24
 Game 4: at Bellarmine Prep 48 Auburn 27
 Game 5: at South Kitsap 64 Emerald Ridge 47
 Game 6: at Federal Way 61 Olympia 35
 Game 7: Puyallup 53 at Mount Tahoma 49
 Game 8: at Auburn Riverside 89 Graham Kapowsin 38

 QUARTERFINALS - Winner's Bracket February 20
  Game 9: Kentwood 65 Rogers 55
  Game 10: Bellarmine Prep 61 Kentlake 38
  Game 11: Federal Way 63 South Kitsap 48
  Game 12: Auburn Riverside 50 Puyallup 24

 QUARTERFINALS - Loser's Bracket February 20
  Game 13: Central Kitsap 40 Wilson 39 (loser out)
  Game 14: Bethel 52 Auburn 43 (loser out)
  Game 15: Olympia 61 Emerald Ridge 50 (loser out)
  Game 16: Mount Tahoma 70 Graham Kapowsin 28 (loser out)

 SEMIFINALS - February 24
  Game 17: Bellarmine Prep 56 Kentwood 49 (both to state)
  Game 18: Auburn Riverside 51 Federal Way 41 (both to state)

  Game 19: Puyallup 48 Central Kitsap 39 (loser out)
  Game 20: Bethel 55 South Kitsap 44 (loser out)
  Game 21: Kentlake 46 Olympia 44 (loser out)
  Game 22: Rogers 71 Mount Tahoma 65 (loser out)

 FINALS - February 26-27
  Game 23: Puyallup 36 Bethel 35 (#5 to state, loser out)
  Game 24: Rogers 61 Kentlake 53 (#4 to state, loser out)
  Game 25: Kentwood 56 Federal Way 54 (OT) (#3, #6 to state)
  Game 26: Auburn Riverside 72 Bellarmine Prep 65 (#1, #2 to state)