2011-12 Boys & Girls West Central / Southwest
Bi-District
4A Basketball Tournament

  
                      
    
A LOOK BACK:
2010-11 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2009-10 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2008-09 West Central District Tournament

2007-08 West Central District Tournament
2006-07 West Central District Tournament
2005-06 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2004-05 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2003-04 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2002-03 West Central / Southwest Bi-District Tournament
2001-02 West Central / Southwest Bi-District Tournament


Return to South Kitsap Wolves Main Page





 
FIRST ROUND - February 14

 Game 1: at Curtis 56 Rogers 37
 Game 2: at Union 68 Gig Harbor 47

 Game 3: at Federal Way 71 Todd Beamer 59
 Game 4: at Bellarmine Prep 45 Kentridge 43
 Game 5: Evergreen 74 at Kent-Meridian 71 (3OT)
 Game 6: at Olympia 69 Kentlake 66 (OT)
 Game 7: Mount Rainier 59 at Central Kitsap 38
 Game 8: at Kentwood 73 Battle Ground 44

 QUARTERFINALS - February 17
  Game 9: Curtis 59 Union 51
  Game 10: Bellarmine Prep 48 Federal Way 45
  Game 11: Olympia 53 Evergreen 51
  Game 12: Mount Rainier 56 Kentwood 52

 QUARTERFINALS - Consolation Bracket - February 17
  Game 13: Rogers 39 Gig Harbor 34 (loser out)
  Game 14: Todd Beamer 65 Kentridge 55 (loser out)
  Game 15: Kent-Meridian 62 Kentlake 51 (loser out)
  Game 16: Central Kitsap 77 Battle Ground 72 (loser out)

 SEMIFINALS - February 18
  Game 17: Curtis 48 Bellarmine Prep 41
  Game 18: Olympia 63 Mount Rainier 59

 SEMIFINALS - Consolation Bracket - February 18
  Game 19: Kentwood 57 Rogers 46 (loser out)
  Game 20: Evergreen 55 Todd Beamer 54 (loser out)
  Game 21: Federal Way 45 Kent-Meridian 38 (loser out)
  Game 22: Union 74 Central Kitsap 55 (loser out)

 FINALS - February 20
  Game 23: Kentwood 71 Evergreen 48 (winner #5, loser #8 to state)
  Game 24: Federal Way 53 Union 51 (winner #6, loser #7 to state)
  Game 25: Bellarmine Prep 67 Mount Rainier 61 (winner #3, loser #4 to state)
  Game 26: Curtis 37 Olympia 36 (winner #1, loser #2 to state)



 

 
FIRST ROUND - February 15
 Game 1:
at Mount Rainier 67 Spanaway Lake 55
 Game 2: at Skyview 81 Olympia 51

 Game 3: Bethel 44 at Emerald Ridge 42
 Game 4: Rogers 40 at Bellarmine Prep 39
 Game 5: at Kentwood 61 Battle Ground 55
 Game 6: at South Kitsap 67 Kentridge 49
 Game 7: at Central Kitsap 55 Auburn Riverside 50
 Game 8: at Federal Way 57 Union 35

 QUARTERFINALS - February 17
  Game 9: Mount Rainier 68 Skyview 55
  Game 10: Rogers 59 Bethel 39
  Game 11: Kentwood 62 South Kitsap 52
  Game 12: Federal Way 67 Central Kitsap 54

 QUARTERFINALS - Consolation Bracket - February 17
  Game 13: Olympia 59 Spanaway Lake 55 (loser out)
  Game 14: Emerald Ridge 48 Bellarmine Prep 44 (loser out)
  Game 15: Battle Ground 59 Kentridge 57 (loser out)
  Game 16: Auburn Riverside 72 Union 57 (loser out)

 SEMIFINALS - February 18
  Game 17: Mount Rainier 64 Rogers 51
  Game 18: Federal Way 52 Kentwood 22

 SEMIFINALS - Consolation Bracket - February 18
  Game 19: Olympia 47 Central Kitsap 44 (loser out)
  Game 20: Emerald Ridge 54 South Kitsap 48 (loser out)
  Game 21: Bethel 54 Battle Ground 28 (loser out)
  Game 22: Skyview 69 Auburn Riverside 31 (loser out)

 FINALS - February 20
  Game 23: Emerald Ridge 54 Olympia 43 (winner #5, loser #8 to state)
  Game 24: Skyview 49 Bethel 29 (winner #6, loser #7 to state)
  Game 25: Kentwood 58 Rogers 50 (winner #3, loser #4 to state)
  Game 26: Mount Rainier 60 Federal Way 40 (winner #1, loser #2 to state)