2016-17 Boys & Girls 4A West Central / Southwest Bi-District
Basketball Tournament

  
                      
    
A LOOK BACK:
2015-16 West Central / Southwest Bi-District Tournament




 
PLAY-IN GAMES - February 8

 Game A: Puyallup 58 Tahoma 47 (loser out)
 Game B: Camas 67 Todd Beamer 50 (loser out)

 Game C: Auburn Riverside 81 South Kitsap 68 (loser out)
 
FIRST ROUND - February 9
 Game 1: Kentridge 75 Kennedy Catholic 72 (OT)
 Game 2: Federal Way 73 Puyallup 42

 Game 3: Enumclaw 47 Skyview 41
 Game 4: Curtis 53 Camas 44
 Game 5: Bellarmine Prep 76 Auburn 54
 Game 6: Union 72 Olympia 48
 Game 7: Emerald Ridge 62 Mount Rainier 55
 Game 8: Kentwood 67 Auburn Riverside 44


 QUARTERFINALS - February 11
  Game   9: Federal Way 88 Kentridge 72
  Game 10: Curtis 59 Enumclaw 47
  Game 11: Union 63 Bellarmine Prep 53
  Game 12: Kentwood 76 Emerald Ridge 60

 QUARTERFINALS - Consolation Bracket - February 11
  Game 13: Kennedy Catholic 62 Puyallup 50
(loser out)
  Game 14: Camas 54 Skyview 48 (loser out)
  Game 15: Auburn 56 Olympia 52 (loser out)
  Game 16: Mount Rainier 69 Auburn Riverside 61 (loser out)

 SEMIFINALS - February 16
  Game 17: Federal Way 82 Curtis 79 (2OT)
  Game 18: Kentwood 75 Union 71

 SEMIFINALS - Consolation Bracket - February 15
  Game 19: Kennedy Catholic 60 Emerald Ridge 42 (loser out)
  Game 20: Bellarmine Prep 39 Camas 35 (loser out)
  Game 21: Enumclaw 66 Auburn 55 (loser out)
  Game 22: Kentridge 49 Mount Rainier 44 (loser out)

 FINALS - February 17 & 18
  Game 23: Kennedy Catholic 63 Bellarmine Prep 59 (both to regionals/state)
  Game 24: Kentridge 59 Enumclaw 53 (both to regionals/state)
  Game 25: Union 75 Curtis 60 (winner #3, loser #4 to regionals/state)
  Game 26: Kentwood 77 Federal Way 59 (winner #1, loser #2 to regionals/state)

  



 

 
PLAY-IN GAMES - February 6
 Game A: Puyallup 40 Enumclaw 30 (loser out)
 Game B: Union 55 Federal Way 22 (loser out)

 Game C: Kentwood 53 Emerald Ridge 50 (OT) (loser out)
 
FIRST ROUND - February 8
 Game 1: Kentridge 54 Hazen 24
 Game 2: Kentlake 57 Puyallup 26

 Game 3: Todd Beamer 73 Skyview 56
 Game 4: Bellarmine Prep 58 Union 15
 Game 5: Rogers 63 Auburn Mountainview 29
 Game 6: Camas 51 Olympia 35
 Game 7: Curtis 45 Tahoma 32
 Game 8: Auburn Riverside 45 Kentwood 30


 QUARTERFINALS - February 10
  Game   9: Kentridge 53 Kentlake 36
  Game 10: Bellarmine Prep 53 Todd Beamer 46
  Game 11: Camas 60 Rogers 55
  Game 12: Auburn Riverside 58 Curtis 52

 QUARTERFINALS - Consolation Bracket - February 10
  Game 13: Puyallup 53 Hazen 37
(loser out)
  Game 14: Skyview 32 Union 17 (loser out)
  Game 15: Olympia 42 Auburn Mountainview 40 (loser out)
  Game 16: Tahoma 50 Kentwood 38 (loser out)

 SEMIFINALS - February 15
  Game 17: Bellarmine Prep 54 Kentridge 43
  Game 18: Camas 49 Auburn Riverside 45

 SEMIFINALS - Consolation Bracket - February 14
  Game 19: Curtis 52 Puyallup 48 (loser out)
  Game 20: Rogers 43 Skyview 34 (loser out)
  Game 21: Todd Beamer 63 Olympia 44 (loser out)
  Game 22: Kentlake 59 Tahoma 37 (loser out)

 FINALS - February 16 & 18
  Game 23: Curtis 61 Rogers 50 (both to regionals/state)
  Game 24: Kentlake 56 Todd Beamer 39 (both to regionals/state)
  Game 25: Auburn Riverside 47 Kentridge 44 (winner #3, loser #4 to regionals/state)
  Game 26: Bellarmine Prep 41 Camas 36 (winner #1, loser #2 to regionals/state)

 
Return To South Kitsap Wolves Main Page