2017-18 Boys & Girls 4A West Central / Southwest Bi-District
Basketball Tournament

  
                      
    
A LOOK BACK:
2016-17 West Central / Southwest Bi-District Tournament




 
PLAY-IN GAMES - February 5

 Game A: Olympia 81 at Todd Beamer 48 (loser out)
 Game B: Auburn Mountainview 57 at Battle Ground 54 (loser out)

 Game C: Decatur 62 at Sumner 61 (loser out)
 
FIRST ROUND - February 7
 Game 1: at Enumclaw 58 Rogers 57
 Game 2: at Kentwood 69 Olympia 55

 Game 3: at Kennedy Catholic 58 Skyview 54
 Game 4: at Curtis 64 Auburn Mountainview 49
 Game 5: Auburn 49 at Bellarmine Prep 45
 Game 6: at Union 63 Mount Rainier 51
 Game 7: Puyallup 63 at Kentridge 51
 Game 8: at Federal Way 99 Decatur 51


 QUARTERFINALS - February 9
  Game   9: Enumclaw 60 Kentwood 51
  Game 10: Curtis 51 Kennedy Catholic 48
  Game 11: Union 61 Auburn 43
  Game 12: Federal Way 77 Puyallup 51

 QUARTERFINALS - Consolation Bracket - February 9
  Game 13: Olympia 55 Rogers 53
(loser out)
  Game 14:
Skyview 60 Auburn Mountainview 49 (loser out)
  Game 15:
Bellarmine Prep 60 Mount Rainier 54 (OT) (loser out)
  Game 16:
Kentridge 89 Decatur 76 (loser out)

 SEMIFINALS - February 14
  Game 17: Enumclaw 60 Curtis 54
  Game 18: Federal Way 82 Union 62

 SEMIFINALS - Consolation Bracket - February 12
  Game 19: Olympia 58 Puyallup 54 (loser out)
  Game 20: Skyview 63 Auburn 49 (loser out)
  Game 21: Bellarmine Prep 53 Kennedy Catholic 48 (loser out)
  Game 22: Kentwood 58 Kentridge 50 (loser out)

 FINALS - February 14-17
  Game 23: Skyview 57 Olympia 27 (winner to 25, loser to 26)
  Game 24: Kentwood 59 Bellarmine Prep 48 (winner to 25, loser to 26)

  Game 25: Skyview 74 Kentwood 69 (#5, #6 to state)
  Game 26: Bellarmine Prep 56 Olympia 48 (#7 to state, loser out)
  Game 27: Union 65 Curtis 61 (#3, #4 to state)
  Game 28: Enumclaw 53 Federal Way 44 (#1, #2 to state)

  



 

 
PLAY-IN GAMES - February 5-6
 Game A: Olympia 43 at Auburn 36 (OT) (loser out)
 Game B: at Skyview 58 Enumclaw 48 (loser out)

 Game C: Kentwood 59 at Emerald Ridge 46 (loser out)
 
FIRST ROUND - February 8
 Game 1: at Kentlake 59 Curtis 36
 Game 2:
at Todd Beamer 58 Olympia 41

 Game 3: Union 52 at Auburn Mountainview 47
 Game 4:
at Bellarmine Prep 60 Skyview 20
 Game 5: at Rogers 61 Tahoma 40
 Game 6: at Camas 45 Hazen 41 (OT)
 Game 7: at Jefferson 64 Sumner 45
 Game 8: at Kentridge 59 Kentwood 10


 QUARTERFINALS - February 10
  Game   9: Kentlake 54 Todd Beamer 40
  Game 10: Bellarmine Prep 67 Union 25
  Game 11: Camas 56 Rogers 46
  Game 12: Kentridge 50 Jefferson 24

 QUARTERFINALS - Consolation Bracket - February 10
  Game 13: Olympia 54 Curtis 51 (OT)
(loser out)
  Game 14:
Auburn Mountainview 61 Skyview 50 (loser out)
  Game 15:
Tahoma 37 Hazen 36 (loser out)
  Game 16:
Kentwood 58 Sumner 54 (OT) (loser out)

 SEMIFINALS - February 15
  Game 17: Bellarmine Prep 60 Kentlake 47
  Game 18: Kentridge 65 Camas 50

 SEMIFINALS - Consolation Bracket - February 13
  Game 19: Olympia 44 Jefferson 42 (loser out)
  Game 20: Rogers 54 Auburn Mountainview 33 (loser out)
  Game 21: Union 56 Tahoma 45 (loser out)
  Game 22: Todd Beamer 50 Kentwood 36 (loser out)

 FINALS - February 15-17
  Game 23: Rogers 58 Olympia 34 (winner to 25, loser to 26)
  Game 24: Todd Beamer 69 Union 45 (winner to 25, loser to 26)

  Game 25: Todd Beamer 66 Rogers 57 (#5, #6 to state)
  Game 26: Union 44 Olympia 35 (#7 to state, loser out)
  Game 27: Camas 40 Kentlake 39 (#3, #4 to state)
  Game 28: Kentridge 55 Bellarmine Prep 41 (#1, #2 to state)

 
Return To South Kitsap Wolves Main Page