WEST-CENTRAL 4A DISTRICT BASKETBALL TOURNAMENT
Narrows, South Puget Sound, and Olympic leagues....scroll down for girl's tournament.
Results are posted ASAP.
 

BOYS
FIRST ROUND - FEB 24
Game 1: at Bethel 66 Kentlake 52
Game 2: Bellarmine 62 at Kent-Meridian 58 (ot)
Game 3: at Stadium 74 Kentridge 67
Game 4: Rogers 52 at Port Angeles 37
Game 5: at Foss 83 Curtis 40
Game 6: at Puyallup 46 Wilson 44
Game 7: at Kentwood 74 Olympic 52
Game 8: Enumclaw 54 at South Kitsap 40

SECOND ROUND - WINNERS BRACKET - PUYALLUP HS FEB 26
Game 9: Bethel 64 Bellarmine 56
Game 10: Stadium 57 Rogers 38
Game 11: Foss 77 Puyallup 57
Game 12: Kentwood 59 Enumclaw 48
-(Winners to state, losers to third round)

SECOND ROUND - LOSERS BRACKET - AUBURN HS FEB 26
Game 13: Kent-Meridian 60 Kentlake 46
Game 14: Port Angeles 53 Kentridge 50
Game 15: Wilson 67 Curtis 61
Game 16: Olympic 68 South Kitsap 54
-(Winners to third round, losers out)

THIRD ROUND (SEMI-FINALS) - UNIVERSITY OF PUGET SOUND MAR 3
Game 17: Bethel 50 Stadium 40
Game 18: Foss 62 Kentwood 49
-(All four to state)

THIRD ROUND - PUYALLUP HS FEB 29
Game 19: Puyallup 49 Kent-Meridian 39
Game 20: Enumclaw 55 Port Angeles 53
Game 21: Wilson 71 Bellarmine 59
Game 22: Rogers 59 Olympic 46
-(Winners to next bracket, losers out)

THIRD ROUND - UNIVERSITY OF PUGET SOUND MAR 1
Game 23: Puyallup 52 Enumclaw 42
Game 24: Wilson 57 Rogers 38
-(Winners to state, losers to next bracket)

THIRD ROUND - UNIVERSITY OF PUGET SOUND MAR 3
Game 25: Enumclaw 60 Rogers 43
-(Winner to state, loser out)

DISTRICT CHAMPIONSHIP - UNIVERSITY OF PUGET SOUND MAR 4
Game 26: Stadium 79 Kentwood 54 [ 3rd, 5th place ] - Both to state
Game 27: Wilson 55 Puyallup 54 [ 4th, 6th place ] - Both to state
Game 28: Foss 62 Bethel 52 [ Champion, 2nd place ] - Both to state
Game 29: Enumclaw vs Battle Ground [ 7th place ] - Winner to state, loser out
 



GIRLS
FIRST ROUND - FEB 23
Game 1: at Enumclaw 69 Tahoma 58
Game 2: Foss 45 at Kent-Meridian 42
Game 3: at South Kitsap 53 Decatur 39
Game 4: at Port Angeles 64 Kentwood 44
Game 5: at Bellarmine 64 Auburn-Riverside 42
Game 6: at Rogers 54 Olympia 41
Game 7: at Bethel 49 Central Kitsap 27
Game 8: Puyallup 61 at Gig Harbor 47

SECOND ROUND - WINNERS BRACKET - PUYALLUP HS FEB 25
Game 9: Enumclaw 62 Foss 37
Game 10: South Kitsap 63 Port Angeles 52
Game 11: Bellarmine 54 Rogers 43
Game 12: Bethel 71 Puyallup 55
-(Winners to state, losers to third round)

SECOND ROUND - LOSERS BRACKET - AUBURN HS FEB 25
Game 13: Kent-Meridian 59 Tahoma 40
Game 14: Decatur 55 Kentwood 49
Game 15: Olympia 70 Auburn-Riverside 50
Game 16: Gig Harbor 56 Central Kitsap 47
-(Winners to third round, losers out)

THIRD ROUND (SEMI-FINALS) - UNIVERSITY OF PUGET SOUND MAR 2
Game 17: Enumclaw 55 South Kitsap 36
Game 18: Bellarmine 65 Bethel 51
-(All four to state)

THIRD ROUND - AUBURN HS FEB 29
Game 19: Rogers 49 Kent-Meridian 44
Game 20: Decatur 53 Puyallup 41
Game 21: Foss 60 Olympia 47
Game 22: Port Angeles 65 Gig Harbor 35
-(Winners to next bracket, losers out)

THIRD ROUND - UNIVERSITY OF PUGET SOUND MAR 1
Game 23: Decatur 39 Rogers 31
Game 24: Port Angeles 63 Foss 53
-(Winners to state, losers to next bracket)

THIRD ROUND - UNIVERSITY OF PUGET SOUND MAR 3
Game 25: Rogers 51 Foss 40
-(Winner to state, loser out)

DISTRICT CHAMPIONSHIP - UNIVERSITY OF PUGET SOUND MAR 4
Game 26: Bethel 49 South Kitsap 47 [ 3rd, 5th place ] - Both to state
Game 27: Port Angeles 54 Decatur 40 [ 4th, 6th place ] - Both to state
Game 28: Bellarmine 62 Enumclaw 47 [ Champion, 2nd place ] - Both to state
Game 29: Shelton 52 Rogers 46 [ 7th place ] - Winner to state, loser out
 
 
 Return to Wolves Page