2017 BOYS AND GIRLS 4A STATE BASKETBALL TOURNAMENT
The Tacoma Dome, March 1-4, 2017


     

A LOOK BACK...
2016 4A Tournament
2015 4A Tournament
2014 4A Tournament
2013 4A Tournament
2012 4A Tournament
2011 4A Tournament
2010 4A Tournament






REGIONAL GAMES - Feb 24-25

Game 1: Union 75 Enumclaw 50 (loser to 12, winner to 14)
Game 2: Gonzaga Prep 58 Glacier Peak 44 (loser to 10, winner to 16)
Game 3: Curtis 72 Davis 61 (loser to 9, winner to 15)
Game 4: Federal Way 70 Kentwood 61 (loser to 11, winner to 13)
Game 5: Inglemoor 49 Bothell 47 (loser out, winner to12)
Game 6: Kennedy Catholic 55 Kentridge 49 (loser out, winner to 10)
Game 7: Richland 84 Moses Lake 58 (loser out, winner to 9)
Game 8: Bellarmine Prep 79 Kamiak 68 (loser out, winner to 11)

STATE TOURNAMENT FIRST ROUND - MAR 1
Game 9: Richland 63 Davis 51 (loser out)
Game 10: Kennedy Catholic 53 Glacier Peak 35 (loser out)
Game 11: Kentwood 73 Bellarmine Prep 65 (loser out)
Game 12: Enumclaw 52 Inglemoor 43 (loser out)

STATE TOURNAMENT SECOND ROUND - MAR 2
Game 13: Richland 61 Federal Way 57 (loser to 17)
Game 14: Union 73 Kennedy Catholic 49 (loser to 17)
Game 15: Kentwood 57 Curtis 55 (loser to 18)
Game 16: Gonzaga Prep 53 Enumclaw 30 (loser to 18)

STATE TOURNAMENT THIRD ROUND
- MAR 3
Game 17: Federal Way 77 Kennedy Catholic 56 (loser out)
Game 18: Curtis 64 Enumclaw 46 (loser out)
Game 19: Union 63 Richland 61 (loser to 22)
Game 20: Kentwood 56 Gonzaga Prep 53 (loser to 22)

FINALS - MAR 4
Game 21: Curtis 70 Federal Way 62 (4th, 6th place)
Game 22: Gonzaga Prep 64 Richland 57 (3rd, 5th place)
Game 23: Kentwood 81 Union 58 (1st, 2nd place)



 



REGIONAL GAMES - Feb 24-25

Game 1: Kentlake 39 Camas 38 (loser to 12, winner to 14)
Game 2: Moses Lake 65 Kentridge 57 (loser to 10, winner to 16)
Game 3: Glacier Peak 63 Bellarmine Prep 53 (loser to 9, winner to 15)
Game 4: Central Valley 63 Sunnyside 49 (loser to 11, winner to 13)
Game 5: Eastlake 83 Curtis 50 (loser out, winner to12)
Game 6: Todd Beamer 73 Rogers 61 (loser out, winner to 10)
Game 7: Woodinville 49 Chiawana 44 (loser out, winner to 9)
Game 8: Auburn Riverside 51 Kamiak 41 (loser out, winner to 11)

STATE TOURNAMENT FIRST ROUND - MAR 1
Game 9: Bellarmine Prep 68 Woodinville 58 (loser out)
Game 10: Kentridge 57 Todd Beamer 40 (loser out)
Game 11: Sunnyside 55 Auburn Riverside 46 (loser out)
Game 12: Camas 44 Eastlake 36 (loser out)

STATE TOURNAMENT SECOND ROUND - MAR 2
Game 13: Bellarmine Prep 56 Central Valley 55 (loser to 17)
Game 14: Kentridge 55 Kentlake 44 (loser to 17)
Game 15: Glacier Peak 48 Sunnyside 47 (loser to 18)
Game 16: Moses Lake 46 Camas 36 (loser to 18)

STATE TOURNAMENT THIRD ROUND
- MAR 3
Game 17: Central Valley 46 Kentlake 23 (loser out)
Game 18: Sunnyside 44 Camas 34 (loser out)
Game 19: Kentridge 54 Bellarmine Prep 41 (loser to 22)
Game 20: Glacier Peak 55 Moses Lake 51 (loser to 22)

FINALS - MAR 4
Game 21: Central Valley 47 Sunnyside 26 (4th, 6th place)
Game 22: Bellarmine Prep 51 Moses Lake 47 (3rd, 5th place)
Game 23: Kentridge 60 Glacier Peak 46 (1st, 2nd place)





Return to South Kitsap Wolves main page