A Look Back 2002 4A Tournament      2001 4A Tournament       Past Ten 4A Champions
                                 


BOYS

FIRST ROUND - March 12
Game 1: Franklin 71 Bethel 55
Game 2: Pasco 54 Rogers 46
Game 3: Central Valley 61 South Kitsap 36
Game 4: Kentwood 64 Mount Vernon 45
Game 5: Lincoln 76 Eastlake 59
Game 6: Mead 55 Federal Way 42
Game 7: Snohomish 55 Walla Walla 52
Game 8: Prairie 62 Mountlake Terrace 55 (OT)

QUARTERFINALS - LOSER'S BRACKET - March 13
Game   9: Bethel 54 Rogers 48 (winner to game 17, loser out)
Game 10: South Kitsap 67 Mount Vernon 63 (2 OT) (winner to game 17, loser out)
Game 11: Federal Way 64 Eastlake 63 (winner to game 18, loser out)
Game 12: Walla Walla 55 Mountlake Terrace 35 (winner to game 18, loser out)

QUARTERFINALS - WINNER'S BRACKET - March 13
Game 13: Franklin 55 Pasco 52 (winner to game 21, loser to game 19)
Game 14: Kentwood 56 Central Valley 46 (winner to game 21, loser to game 19)
Game 15: Mead 68 Lincoln 60 (winner to game 22, loser to game 20)
Game 16: Prairie 58 Snohomish 57 (winner to game 22, loser to game 20)

SEMIFINALS - March 14
Game 17: South Kitsap 46 Bethel 36 (winner to game 23, loser out)
Game 18: Walla Walla 59 Federal Way 54 (winner to game 23, loser out)
Game 19: Central Valley 66 Pasco 58 (winner to game 24, loser out)
Game 20: Snohomish 68 Lincoln 47 (winner to game 24, loser out)
Game 21: Franklin 76 Kentwood 60 (winner to game 26, loser to game 25)
Game 22: Mead 62 Prairie 51 (winner to game 26, loser to game 25)

FINALS - March 15
Game 23: South Kitsap 49 Walla Walla 46 (OT) (5th place, 8th place)
Game 24: Central Valley 57 Snohomish 54 (4th place, 7th place)
Game 25: Kentwood 68 Prairie 58 (3rd place, 6th place)
Game 26: Franklin 67 Mead 55 (Champion, 2nd place)

 

GIRLS

FIRST ROUND - March 12
Game 1: Kennewick 38 Monroe 32
Game 2: Central Valley 59 Kentlake 45
Game 3: Lake Stevens 58 Central Kitsap 46
Game 4: Garfield 55 Jefferson 29
Game 5: Prairie 62 Lewis & Clark 42
Game 6: Pasco 50 Olympia 22
Game 7: Enumclaw 67 Oak Harbor 46
Game 8: Redmond 56 Puyallup 51 (OT)

QUARTERFINALS - LOSER'S BRACKET - March 13
Game   9: Kentlake 48 Monroe 45 (winner to game 17, loser out)
Game 10: Jefferson 50 Central Kitsap 41 (winner to game 17, loser out)
Game 11: Lewis & Clark 58 Olympia 49 (winner to game 18, loser out)
Game 12: Puyallup 59 Oak Harbor 52 (winner to game 18, loser out)

QUARTERFINALS - WINNER'S BRACKET - March 13
Game 13: Central Valley 49 Kennewick 44 (OT) (winner to game 21, loser to game 19)
Game 14: Garfield 41 Lake Stevens 33 (winner to game 21, loser to game 19)
Game 15: Prairie 52 Pasco 39 (winner to game 22, loser to game 20)
Game 16: Redmond 53 Enumclaw 48 (winner to game 22, loser to game 20)

SEMIFINALS - March 14
Game 17: Kentlake 48 Jefferson 36 (winner to game 23, loser out)
Game 18: Lewis & Clark 60 Puyallup 54 (winner to game 23, loser out)
Game 19: Kennewick 36 Lake Stevens 27 (winner to game 24, loser out)
Game 20: Pasco 70 Enumclaw 68 (OT) (winner to game 24, loser out)
Game 21: Central Valley 64 Garfield 59 (winner to game 26, loser to game 25)
Game 22: Prairie 52 Redmond 43 (OT) (winner to game 26, loser to game 25)

FINALS - March 15
Game 23: Lewis & Clark 41 Kentlake 40 (5th place, 8th place)
Game 24: Pasco 48 Kennewick 40 (4th place, 7th place)
Game 25: Garfield 60 Redmond 54 (3rd place, 6th place)
Game 26: Prairie 44 Central Valley 39 (Champion, 2nd place)



This page is part of SouthKitsapWolves.com for informational purposes only, and is not an official publication of the Washington Interscholastic Activities Association (WIAA).


Return to South Kitsap Wolves main page