The Tacoma Dome, March 10-13, 2004
Updated: March 13, 2004


Congratulations to the Kentwood Conquerers and the Roosevelt Roughriders...
Your Washington State 4A Basketball Champions!
   

A Look Back:   2003 4A Tournament      2002 4A Tournament      2001 4A Tournament              

                                 


BOYS
Final Placings:
1) Kentwood  (South Puget Sound League)
2) South Kitsap  (Narrows League)
3) Bethel  (South Puget Sound League)
4) Mount Tahoma  (Narrows League)
5) Central Kitsap  (Narrows League)
6) Bellarmine Prep  (Narrows League)
7) Walla Walla  (Big 9 League)
8) Davis  (Big 9 League)


FIRST ROUND - March 10
Game 1: Puyallup 44 Pasco 40
Game 2: Bethel 60 Franklin 55
Game 3: Walla Walla 49 Central Kitsap 48
Game 4: South Kitsap 55 Mountlake Terrace 52
Game 5: Mount Tahoma 42 Redmond 36
Game 6: Kentwood 71 Davis 58
Game 7: Bellarmine Prep 70 Mount Vernon 53
Game 8: Auburn 74 Richland 60

QUARTERFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 11
Game   9: Pasco 54 Franklin 52 (winner to game 17, loser out)
Game 10: Central Kitsap 58 Mountlake Terrace 49 (winner to game 17, loser out)
Game 11: Davis 73 Redmond 64 (winner to game 18, loser out)
Game 12: Mount Vernon 48 Richland 37 (winner to game 18, loser out)

QUARTERFINALS - WINNER'S BRACKET - March 11
Game 13: Bethel 50 Puyallup 47 (OT) (winner to game 21, loser to game 19)
Game 14: South Kitsap 58 Walla Walla 53 (winner to game 21, loser to game 19)
Game 15: Kentwood 71 Mount Tahoma 63 (OT) (winner to game 22, loser to game 20)
Game 16: Bellarmine Prep 76 Auburn 65 (winner to game 22, loser to game 20)

SEMIFINALS - March 12
Game 17: Central Kitsap 64 Pasco 46 (winner to game 23, loser out)
Game 18: Davis 42 Mount Vernon 40 (winner to game 23, loser out)
Game 19: Walla Walla 47 Puyallup 37 (winner to game 24, loser out)
Game 20: Mount Tahoma 73 Auburn 71 (OT) (winner to game 24, loser out)

Game 21: South Kitsap 49 Bethel 47 (winner to game 26, loser to game 25)

Game 22: Kentwood 72 Bellarmine Prep 51 (winner to game 26, loser to game 25)

FINALS - March 13
Game 23: Central Kitsap 70 Davis 49 (5th place, 8th place)
Game 24: Mount Tahoma 48 Walla Walla 47 (OT) (4th place, 7th place)
Game 25: Bethel 66 Bellarmine Prep 52 (3rd place, 6th place)
Game 26: Kentwood 65 South Kitsap 56 (Champion, 2nd place)

 

GIRLS
Final Placings:
1) Roosevelt  (Kingco League)
2) Garfield  (Kingco League)
3) Prairie  (Greater St. Helen's League)
4) Richland  (Big 9 League)
5) Monroe  (Wesco League)
6) Snohomish  (Wesco League)
7) Central Valley  (Greater Spokane League)
8) Gig Harbor  (Narrows League)


FIRST ROUND - March 10
Game 1: Central Valley 57 Curtis 51
Game 2: Prairie 60 Monroe 45
Game 3: University 71 Mount Tahoma 48
Game 4: Garfield 55 Capital 44
Game 5: Snohomish 51 Port Angeles 38
Game 6: Richland 58 Foss 50
Game 7: Roosevelt 52 Gig Harbor 29
Game 8: Lewis & Clark 61 Bethel 49

QUARTERFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 11
Game   9: Monroe 50 Curtis 39 (winner to game 17, loser out)
Game 10: Mount Tahoma 73 Capital 60 (winner to game 17, loser out)
Game 11: Foss 64 Port Angeles 56 (winner to game 18, loser out)
Game 12: Gig Harbor 38 Bethel 28 (winner to game 18, loser out)

QUARTERFINALS - WINNER'S BRACKET - March 11
Game 13: Prairie 58 Central Valley 48 (winner to game 21, loser to game 19)
Game 14: Garfield 60 University 54 (winner to game 21, loser to game 19)
Game 15: Snohomish 58 Richland 56 (OT) (winner to game 22, loser to game 20)
Game 16: Roosevelt 59 Lewis & Clark 50 (winner to game 22, loser to game 20)

SEMIFINALS - March 12
Game 17: Monroe 75 Mount Tahoma 63 (winner to game 23, loser out)
Game 18: Gig Harbor 60 Foss 52 (winner to game 23, loser out)
Game 19: Central Valley 66 University 48 (winner to game 24, loser out)
Game 20: Richland 64 Lewis & Clark 53 (winner to game 24, loser out)

Game 21: Garfield 60 Prairie 47 (winner to game 26, loser to game 25)
Game 22: Roosevelt 58 Snohomish 54 (winner to game 26, loser to game 25)

FINALS - March 13
Game 23: Monroe 53 Gig Harbor 48 (5th place, 8th place)
Game 24: Richland 41 Central Valley 39 (OT) (4th place, 7th place)
Game 25: Prairie 55 Snohomish 48 (3rd place, 6th place)
Game 26: Roosevelt 55 Garfield 52 (Champion, 2nd place)




Return to South Kitsap Wolves main page