2005 WIAA 4A basketball tournament
The Tacoma Dome, March 9-12, 2005

Updated: March 12, 2005
         
Qualifying Teams By League

A Look Back-- 2003-04 4A Tournament

BOYS
Final Placings:
1st= Bethel (28-2)
2nd= Kentwood (24-6)
3rd= Mountlake Terrace (22-6)
4th= Eisenhower (26-4)
5th= Inglemoor (24-3)
6th= South Kitsap (26-3)
7th= Snohomish (20-8)
8th= Prairie (24-8)

FIRST ROUND - March 9
Game 1: Eisenhower 48 Prairie 45
Game 2: Kentwood 62 Pasco 55
Game 3: South Kitsap 64 Roosevelt 48
Game 4: North Kitsap 62 Kamiak 52
Game 5: Bethel 58 Gonzaga Prep 53
Game 6: Snohomish 71 Evergreen 55
Game 7: Mountlake Terrace 62 Ferris 50
Game 8: Curtis 60 Inglemoor 45

QUARTERFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 10
Game   9: Prairie 69 Pasco 53 (loser out)
Game 10: Roosevelt 58 Kamiak 49 (loser out)
Game 11: Gonzaga Prep 56 Evergreen 55 (OT) (loser out)
Game 12: Inglemoor 63 Ferris 52 (loser out) 2pm

QUARTERFINALS - WINNER'S BRACKET - March 10
Game 13: Kentwood 56 Eisenhower 47
Game 14: South Kitsap 48 North Kitsap 41
Game 15: Bethel 57 Snohomish 49
Game 16: Mountlake Terrace 63 Curtis 56

SEMIFINALS - March 11
Game 17: Prairie 55 Roosevelt 51 (loser out)
Game 18: Inglemoor 61 Gonzaga Prep 48 (loser out)
Game 19: Eisenhower 66 North Kitsap 51 (loser out)
Game 20: Snohomish 67 Curtis 59 (loser out)
Game 21: Kentwood 42 South Kitsap 36 (both to finals)

Game 22: Bethel 47 Mountlake Terrace 44 (both to finals)

FINALS - March 12
Game 23: Inglemoor 51 Prairie 48 (5th place, 8th place)
Game 24: Eisenhower 65 Snohomish 62 (4th place, 7th place)
Game 25: Mountlake Terrace 64 South Kitsap 43 (3rd place, 6th place)
Game 26: Bethel 33 Kentwood 29 (Champion, 2nd place)

 

GIRLS

Final Placings:
1st= Garfield (26-1)
2nd= Snohomish (25-2)
3rd= Lewis & Clark (26-3)
4th= Prairie (26-4)
5th= Kentlake (25-4)
6th= University (26-3)
7th= Monroe (23-5)
8th= Redmond (20-8)

FIRST ROUND - March 9
Game 1: Garfield 57 Kentlake 41
Game 2: Auburn-Riverside 52 Meadowdale 45 (OT)
Game 3: Prairie 63 Eisenhower 60
Game 4: Lewis & Clark 55 Central Kitsap 43
Game 5: University 70 Redmond 43
Game 6: Monroe 46 Foss 39
Game 7: Richland 50 Bethel 41
Game 8: Snohomish 52 Gig Harbor 38

QUARTERFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 10
Game   9: Kentlake 39 Meadowdale 37 (loser out)
Game 10: Eisenhower 67 Central Kitsap 57 (loser out)
Game 11: Redmond 67 Foss 56 (loser out)
Game 12: Gig Harbor 36 Bethel 32 (loser out)

QUARTERFINALS - WINNER'S BRACKET - March 10
Game 13: Garfield 58 Auburn-Riverside 45
Game 14: Lewis & Clark 40 Prairie 37
Game 15: University 69 Monroe 38
Game 16: Snohomish 49 Richland 46

SEMIFINALS - March 11
Game 17: Kentlake 59 Eisenhower 56 (OT) (loser out)
Game 18: Redmond 60 Gig Harbor 41 (loser out)
Game 19: Prairie 69 Auburn-Riverside 40 (loser out)
Game 20: Monroe 46 Richland 44 (loser out)
Game 21: Garfield 73 Lewis & Clark 63 (both to finals)

Game 22: Snohomish 58 University 52 (both to finals)

FINALS - March 12
Game 23: Kentlake 38 Redmond 35 (5th place, 8th place)
Game 24: Prairie 68 Monroe 55 (4th place, 7th place)
Game 25: Lewis & Clark 47 University 45 (3rd place, 6th place)
Game 26: Garfield 63 Snohomish 58 (OT) (Champion, 2nd place)



Return to South Kitsap Wolves main page