2006 Boys / Girls 4A Basketball Tournament
The Tacoma Dome, March 8-11, 2006

Updated: March 11, 2006
         

A Look Back-- 
2005 4A Tournament   2004 4A Tournament   2003 4A Tournament   2002 4A Tournament


FINAL 2006 PLACINGS--- -
- -
Boys Girls
1) Franklin (23-5) 1) Lewis & Clark (26-4)
2) Central Valley (22-7) 2) Prairie (26-3)
3) South Kitsap (27-2) 3) University (25-4)
4) Mount Tahoma (20-8) 4) Eisenhower (29-2)
5) Jackson (24-5) 5) Mount Tahoma (22-7)
6) Curtis (25-4) 6) Auburn-Riverside (22-7)
7) Gig Harbor (21-8) 7) Woodinville (24-3)
8) Inglemoor (23-4) 8) Meadowdale (23-4)


BOYS

FIRST ROUND - March 8
Game 1: Curtis 74 Jackson 56
Game 2: Mount Tahoma 57 Cascade 42
Game 3: Franklin 63 Kentwood 41
Game 4: Ferris 49 Evergreen 47
Game 5: Gig Harbor 71 Inglemoor 58
Game 6: Central Valley 59 Bellarmine Prep 52
Game 7: South Kitsap 56 Southridge 50
Game 8: Snohomish 50 Prairie 47

QUARTERFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 9
Game   9: Jackson 76 Cascade 65 (OT) (loser out)
Game 10: Kentwood 71 Evergreen 51 (loser out)
Game 11: Inglemoor 70 Bellarmine Prep 69 (loser out)
Game 12: Southridge 48 Prairie 34 (loser out)

QUARTERFINALS - WINNERS BRACKET - March 9
Game 13: Curtis 86 Mount Tahoma 81 (OT)
Game 14: Franklin 63 Ferris 54
Game 15: Central Valley 46 Gig Harbor 34
Game 16: South Kitsap 55 Snohomish 43

SEMIFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 10
Game 17: Jackson 72 Kentwood 71 (loser out)
Game 18: Inglemoor 70 Southridge 58 (loser out)
Game 19: Mount Tahoma 67 Ferris 62 (loser out)
Game 20: Gig Harbor 44 Snohomish 40 (loser out)

SEMIFINALS - WINNERS BRACKET - March 10
Game 21: Franklin 80 Curtis 76 (both to finals)

Game 22: Central Valley 58 South Kitsap 48 (both to finals)

FINALS - March 11
Game 23: Jackson 62 Inglemoor 54 (5th place, 8th place)
Game 24: Mount Tahoma 38 Gig Harbor 37 (4th place, 7th place)
Game 25: South Kitsap 77 Curtis 76 (3rd place, 6th place)
Game 26: Franklin 70 Central Valley 51 (Champion, 2nd place)

 

GIRLS

FIRST ROUND - March 8
Game 1: Lincoln 70 Roosevelt 49
Game 2: Lewis & Clark 60 Gig Harbor 45
Game 3: Eisenhower 74 Mount Tahoma 61
Game 4: Auburn-Riverside 57 Lake Stevens 54
Game 5: Woodinville 60 Puyallup 44
Game 6: Prairie 63 Jackson 50
Game 7: University 73 Bellarmine Prep 32
Game 8: Kentwood 58 Meadowdale 56

QUARTERFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 9
Game   9: Gig Harbor 63 Roosevelt 49 (loser out)
Game 10: Mount Tahoma 63 Lake Stevens 55 (loser out)
Game 11: Jackson 55 Puyallup 38 (loser out)
Game 12: Meadowdale 57 Bellarmine Prep 39 (loser out)

QUARTERFINALS - WINNERS BRACKET - March 9
Game 13: Lewis & Clark 55 Lincoln 53
Game 14: Auburn-Riverside 50 Eisenhower 46
Game 15: Prairie 73 Woodinville 56
Game 16: University 57 Kentwood 54

SEMIFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 10
Game 17: Mount Tahoma 49 Gig Harbor 42 (loser out)
Game 18: Meadowdale 60 Jackson 56 (loser out)
Game 19: Eisenhower 71 Lincoln 56 (loser out)
Game 20: Woodinville 67 Kentwood 58 (loser out)

SEMIFINALS - WINNERS BRACKET - March 10
Game 21: Lewis & Clark 54 Auburn-Riverside 37 (both to finals)

Game 22: Prairie 59 University 56 (both to finals)

FINALS - March 11
Game 23: Mount Tahoma 60 Meadowdale 45 (5th place, 8th place)
Game 24: Eisenhower 62 Woodinville 57 (4th place, 7th place)
Game 25: University 53 Auburn-Riverside 52 (3rd place, 6th place)
Game 26: Lewis & Clark 66 Prairie 44 (Champion, 2nd place)



Return to South Kitsap Wolves main page