2007 Boys / Girls 4A Basketball Tournament
The Tacoma Dome, February 28 - March 3, 2007

Updated: March 3, 2007
         

A Look Back-- 
2006 4A Tournament    2005 4A Tournament   2004 4A Tournament   2003 4A Tournament   2002 4A Tournament


Return to South Kitsap Wolves main page

BOYS
FIRST ROUND - February 28
Game 1: Kentridge 63 Edmonds-Woodway 42
Game 2: Prairie 70 Garfield 60
Game 3: Pasco 65 Curtis 55
Game 4: Decatur 53 Snohomish 50
Game 5: Redmond 64 Federal Way 62
Game 6: Ferris 61 Kentwood 38
Game 7: Eisenhower 49 Bethel 48
Game 8: Franklin 78 Mariner 50

QUARTERFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 1
Game   9: Edmonds-Woodway 65 Garfield 63 (loser out)
Game 10: Snohomish 55 Curtis 41 (loser out)
Game 11: Kentwood 70 Federal Way 60 (loser out)
Game 12: Bethel 56 Mariner 52 (OT) (loser out)

QUARTERFINALS - WINNERS BRACKET - March 1
Game 13: Kentridge 56 vs Prairie 42
Game 14: Pasco 52 Decatur 49
Game 15: Ferris 57 Redmond 48
Game 16: Franklin 62 Eisenhower 49

SEMIFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 2
Game 17: Snohomish 47 Edmonds-Woodway 40 (loser out)
Game 18: Kentwood 60 Bethel 37 (loser out)
Game 19: Prairie 59 Decatur 50 (loser out)
Game 20: Eisenhower 46 Redmond 44 (loser out)

SEMIFINALS - WINNERS BRACKET - March 2
Game 21: Kentridge 57 Pasco 37 (both to finals)

Game 22: Ferris 100 Franklin 79 (both to finals)

FINALS - March 3
Game 23: Snohomish 50 vs Kentwood 41 (5th place, 8th place)
Game 24: Eisenhower 77 Prairie 60 (4th place, 7th place)
Game 25: Franklin 65 Pasco 55 (3rd place, 6th place)
Game 26: Ferris 68 Kentridge 61 (2OT) (Champion, 2nd place)

 

GIRLS
FIRST ROUND - February 28
Game 1: Lewis & Clark 59 Puyallup 36
Game 2: Roosevelt 61 Central Kitsap 27
Game 3: Kentwood 58 Skyview 44
Game 4: Mead 74 Jackson 59
Game 5: Prairie 48 Bellarmine Prep 22
Game 6: Snohomish 56 Mount Tahoma 48
Game 7: Bothell 59 Kentlake 41
Game 8: University 53 Lake Stevens 43

QUARTERFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 1
Game   9: Puyallup 50 Central Kitsap 38 (loser out)
Game 10: Jackson 59 Skyview 55 (loser out)
Game 11: Mount Tahoma 69 Bellarmine Prep 52 (loser out)
Game 12: Lake Stevens 51 Kentlake 34 (loser out)

QUARTERFINALS - WINNERS BRACKET - March 1
Game 13: Lewis & Clark 50 Roosevelt 43
Game 14: Kentwood 70 Mead 60
Game 15: Prairie 54 Snohomish 33
Game 16: University 60 Bothell 22

SEMIFINALS - CONSOLATION BRACKET - March 2
Game 17: Jackson 56 Puyallup 38 (loser out)
Game 18: Mount Tahoma 73 Lake Stevens 59 (loser out)
Game 19: Mead 71 Roosevelt 56 (loser out)
Game 20: Snohomish 51 Bothell 38 (loser out)

SEMIFINALS - WINNERS BRACKET - March 2
Game 21: Lewis & Clark 60 Kentwood 57 (both to finals)

Game 22: University 56 Prairie 47 (both to finals)

FINALS - March 3
Game 23: Mount Tahoma 53 Jackson 50 (5th place, 8th place)
Game 24: Mead 60 Snohomish 31 (4th place, 7th place)
Game 25: Kentwood 63 Prairie 51 (3rd place, 6th place)
Game 26: Lewis & Clark 39 University 34 (Champion, 2nd place)



Return to South Kitsap Wolves main page